
Příznaky základní dělení
Motorické
Motorické příznaky znamenají zjednodušeně pohybové projevy a omezení, které s sebou nemoc přináší.
Jedná se o čtyři základní příznaky:
1. třes -tremor
2. ztuhlost – rigidita,
3. zpomalené pohyby - bradykineze,
4. poruchy stablity – posturální nestabilita.
Nemotorické
Dříve se o nemotorických symptomech málo mluvilo, i vědělo. Nepřičítala se jim důležitost, takovou, jako si zaslouží. Je jich celá řada. V posledních letech se dochází k poznatkům, ze nemotorické obtíže mají na pacienty větší negativní vliv, než motorické problémy. Jsou to např. různé poruchy trávicí a vylučovací soustavy. jsou to ale také deprese, bludy, apatie a další.
Dříve se nemotorickým příznakům nevěnovala téměř žádná pozornost. Postupem času lékaři podpořeni výzkumy, začínají víc a víc obracet svou pozornost na non-motorické (nepohybové) příznaky.
Jsou to právě oni, kteří mohou mít na svědomí neblahé sociální, společenské (rodinné), a ekonomické dopady Parkinsonovy nemoci na pacienta. Nemocný však nikdy nežije v "bublině" a jeho chování ovlivňuje chod leckdy celé rodiny.
Musíme si uvědomit, že jde o chronické onemocnění, které je vleklé, trvá roky, Je progredující, a tak dříve či později dochází k progresi i u každého nemocného, který se musí vždy s novou situací vyrovnat.
Pro nemocného to není jednoduché, on sám cítí, že se začíná měnit, jeho blízcí rovněž vnímají tyto změny a nemůžou mu pomoct.
Co se dá pro nemocného v obecné rovině dá udělat: vybavit se trpělivostí, tolerantností, laskavostí, nasloucháním a vnímáním. Vězte, že neděláme věci schválně, nejsme líní, a pořád něco hledáme. A to taky neděláme schválně.