Duodopová pumpa

Tento typ léčby je vhodný pro pacienty ve stadiu pozdních hybných komplikací, kteří nejsou vhodnými kandidáty pro jiné metody léčby nebo již byly všechny vyčerpány. Hlavním problémem pacienta je kolísání hybnosti od stavu ztuhlosti až po mimovolní pohyby.

Princip a účinky Duodopy
Duodopa je gel s účinnou látkou levodopa, která se podává přímo do tenkého střeva. V tenkém střevě se vstřebává do krve a krví se levodopa dostane do mozku. Tímto je zajištěno okamžité a plynulé vstřebávání levodopy a nedochází k jejímu hromadění v žaludku.

Duodopa se do tenkého střeva dostane hadičkou přes břišní stěnu a žaludek. Na hadičku je připevněna přenosná pumpa a lék je tak pravidelně dodáván do tenkého střeva.

Pumpu mívá pacient připevněnu k těle jako „ledvinku“. Každé ráno se k pumpě připojí nová kazeta s gelem a večer před usnutím se nejprve pumpa vypne a pak se odpojí od těla pacienta.

Duodopa je schopna díky kontinuálnímu podávání do lidského těla omezit nebo zcela odstranit kolísání účinnosti léčby v závislosti na jejím podání. Pacienti se silným kolísáním stavu hybnosti či velkými mimovolními pohyby může pumpa přinést velkou úlevu.

Vyšetření a operace
Vhodný kandidát je hospitalizován. V první fázi se mu zavede nosní dírkou přes jícen a žaludek hadička do tenkého střeva a testuje se jak pacient ve skutečnosti reaguje na Duodopu a hledají se optimální dávkování. Pokud je pacient a lékař spokojen, naplánuje se s gastroenterology datum operace.
Operace se provádí s místním znecitlivění.

Další informace v článku od lékaře  zde

 

Zpět