Krokouš, 1969

 
1. Vaše povolání a profese před Parkinsonovou nemocí? 
Před odchodem na mateřskou jsem pracovala od roku 1992 v bance.

2. V kolika letech jste se dozvěděl, že máte Parkinsonovu nemoc a do jakého věku to relativně šlo žít ještě jakoby jste nebyli nemocní? 
První příznaky se objevily ktátce před porodem,když se mi začala třást levá ruka (to bylo asi v květnu 2009) a začátkem srpna se narodila dcera a první, kdo vyjádřil podezření byl neurolog, který mne vyšetřil v nemocnici. Zhruba za půl roku, už bylo jasné, že se jedná o PN.

3. Kdo Vám pomohl/pomáhá a kdo utekl? 
Snad největší oporu mám ve svém manželovi. Hned od začátku mé nemoci mi pomáhá, koupe naší nalou dcerku, dokonce již v porodici mi jí pomáhal koupat. Když bylo malá zhruba tak půl roku, tak s o ni staral čtyři dny, když jsem byla v nemocnici. S mou nemocí jsou spojené i deprese a manžel je se mnou prožívá a pomáhá mi je zvládnout.

4. Co je pro Vás nejtěžší v životě s Parkinsonovou nemocí? 
Nejtěžší pro mne bylo a je rozhodnuti, že již nebudu mít další miminko.

5. Mohli by jste se charakterizovat před a po onemocnění? 
Charakterizovat rozdíl před PN a po PN je pro mne značně těžké a na tuto otázku nebudu odpovídat. Toto období je pro mne spojeno nejen s onemocnění PN, ale částečn i s těhotenstvím, porodem a péčí o malou dcerku. A těžko lze určit, co má větší vliv na to, že se mi život tak změnil. Snad jen, že jsem mezi nemocnými PN našla hodně dobrých přátel.

6. Změnil se Vám žebříček hodnot a jak? 
Myslím, že žebříček hodnot se nezměnil.

7. Co rád/a děláte ve volném čase? 
Volného času moc nemám, jako matka na rodičovské ho nemám mnoho, ale zkouším háčkovat a plést a chodím zpívat.

8. Čeho si nejvíce ceníte na druhých? 
Toho, že když nco slíbí, tak že to i splní, že si stojí za svým slovem.

9. Co považujete za Váš úspěch před a po onemocněním Parkinsonovou nemocí a jaké je Vaše přání, touha nebo co by jste rádi ještě dokázali?
Za svůj největší životní úspěch považuji to, že mám doma malou dcerku. Největším přáním je, abych byla relatině zdravá do té doby, než emocněnse postaví na vlastní nohy.

10. Co Vám pomáhá duševně a tělesně v boji s Parkinsonovou nemocí? 
Duševně mi pomáhá to, že se neupínám jen na PN, ale snažím se žít, jako před tím. A tělesně mi pomáhá moje malá dcreka, protože sprint za uprchlým dítětem nebo vzpírání se dítěte, které nechce jít dál, to je nadevšechno cvičení.

Zpět