Securitas

 

Securitas

Jsou obchody, kam vskutku nerada chodím. Nevím jestli to jsem já, jako taková nebo je to kvůli mé nemoci, či kombinace obojího, ale z nějakého důvodu přitahuji ochranku.

Když o tom uvažuji, možná vypadáme my nemocní podezřele, ale ti „svalovci“, ti důležití ochránci maloobchodních řetězců, by měli vědět, že ne každý, kdo vypadá divně, krade.

Když se v místních prodejnách objeví osoba, která se hýbe jako robot, je podezřelá, neboť „zcela určitě je sjetá“ a když přijde osoba, která se neustále hýbe, rozhazuje rukama, je podezřelá, neboť „zcela určitě je sjetá“. Jednoduše, téměř každý ne úplně zdravý je podezřelý.

Nepamatuji si, že by se kdekoliv v zahraničí na mne v obchodě pověsil bezpečnostní pracovník, možná tam někde byl, ale já o něm nevěděla, i když moje pohyby jsou v cizině a doma stále stejné. To je pro mne konstanta, co je však variabilní, to jsou oni, pracovníci ochranky.

Jednou jsem si vybírala barvu na vlasy.

Ten mastný pán v rozšmajdaných botech, ve špatně sedícím obleku žoviálně koketoval s prodavačkami, do chvíle, kdy jsem vstoupila já. Rázem byl ve střehu. Jeho nepostradatelnost se snoubila s jeho pocitem výjímečnosti Jamese Bonda, akceschopnost stoupla na úroveň profesionálů Bodieho a Doyla. A on začal konat svědomitě svou práci. Rychle se na mne pověsil a sledoval mne ostřížím zrakem. Chvilku jsme si hráli na schovávanou mezi vystaveným zbožím. Ale asi tato hra pro něho nepřinesla očekávaný výsledek. Přitvrdil svoje sledování. Už jsme si nehráli mezi regály na „Kde jsi, kuku?“, „Kuku, jsem tady u tampónů“, “Kuku, tady u stínů a řasenek“. Aby bylo vidět, že je muž na svém místě, zvolil jinou taktiku. Sportovní komentátor by řekl „osobní obrana“, chodil pár centimetrů za mnou.

Ponořila jsem se mezi výběr různých barev na vlasy. Pan ochranka se nudil a z jeho tváře šlo číst něco jako „Já tě dostanu, opilá je a nestydí se. Zfetovaná je a hraje si tu, že si vybírá barvu. Na mne si nepřijde.“ V tu chvíli jsem dostala chuť si z pána vystřelit. Ještě chvilku vybírám a „Co myslíte, tahle barva mi bude slušet?“ obracím se na pana 007, „Nebo je lepší tahle?“ ještě v rychlosti dodávám.

Jisté je, že bezpečnostní pracovník není odborník na barvy na vlasy.

A na příště si na své hrátky „před pikolou, za pikolou“ vybral jinou parťačku.

(rr)

Zpět