Balónky s ostnatými nanovlákny pro bezbolestné dávkování léčiv

Pro mnohé pacienty představuje injekční stříkačka velké trauma a to nemluvíme o pacientech, kteří musí v případě závažných nemocí užívat bezpočet léků. Jak je už všeobecně známé, tak klasické podávání léčiv ústně (perorálně) nebo injektážně má spoustu vedlejších účinků a rizik.

Nanovlákna se v posledních letech stávají významým pomocníkem v oblasti dávkování a uvolňování léčiv a odhaduje se, že budou součástí většiny systémů dávkování léčiv v budoucnosti. Výhodou pro pacienty bude nejen komfort, ale také to, že dostanou přesně zacílenou dávku léčiva a organismus nebude zbytečně zatěžován vysokými koncentracemi léčiva. A ještě jeden benefit mohou tyto systémy nové generace mít, nulovou bolestivost.

Vědci z North Carolina University pod vedením Dr. Anatoli Melechka několik let hloubali nad tím, jak dostat léčivo přímo tam, kam je třeba – tzn. do cév nebo stěn měkkých tkání a vymysleli něco, co připomíná ježčí bodliny. Onou „ježčí bodlinou“ jsou uhlíková nanovlákna, která jsou natolik ostrá, že dokáží propíchnout buňku. Bodliny jsou vzájemně spojeny elastickou membránou. Aby byly hroty odolnější a pevnější, přidali vědci na jejich povrch povlak z Polydimethylsiloxanu (PDMS), takže vlákno trochu připomíná zub. Velmi dobré na celém systému je, že probodnutá céva se rychle zacelí a nezanechá otvor.

Vědci mají v plánu použít tato „ostnatá“ nanovlákna jako malé balónky, které se v místě určení nafouknou, probodnou tkáň (buňky), uvolní léčivo (nebo potřebnou substanci) a po splnění úkolu zase splasknou a následně se odstraní. Vědci vkládají velké naděje hlavně pro oblast mozku, kde je dávkování jakýchkoli léčiv (aj. látek) dost problematické.

„Naše technika je poměrně jednoduchá a levná,“ říká Dr. Melechko, „takže doufáme, že tento vývoj usnadní výzkum v metodách cíleného dávkování léčiv.“

Doufáme, že tyto nové nanovlákenné systémy dávkování léčiv najdou své uplatnění i v léčbě takových nemocí, jako je rakovina nebo léčba Alzheimera či Parkinsona.

Pokud chcete vědět více, navštivte originální zdroj: http://news.ncsu.edu/releases/wms-melechko-impale/

zdroj: NAFIGATE.COM, PREKON.CZ, 5.2.2013

Zveřejněno v rubrice Aktuality
Zpět