Senát zřejmě schválí využívání konopí k léčebným účelům

Senát zřejmě schválí využívání konopí ke zmírnění příznaků některých chorob. Jednomyslně to 16.1.2013 horní komoře doporučil její ústavně-právní výbor. Konopí by si pacienti mohli podle schválené novely legálně koupit jen na elektronický lékařský předpis v lékárnách. Opatření má zabránit zneužívání látky.

Marihuanu je možné používat například při zmírnění příznaků rakoviny, Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy, lupénky nebo atopického ekzému. Poslanec Pavel Bém (dříve ODS) za tvůrce předlohy zdůraznil, že novela nepřináší legalizaci marihuany ani pěstování konopí pro léčebné účely doma, po čemž volali někteří zastánci užívání marihuany.

Droga k léčebným účelům by se měla nejprve dovážet. Až po roce by měli vstoupit na trh tuzemští pěstitelé, aby měl Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) čas na přípravu. Ústav má například vydávat maximálně pětileté licence pěstitelům a organizovat výběrové řízení na nákup marihuany, které má být dvoukolové. Ve druhém kole bude rozhodujícím kritériem cena konopí, která by měla mít tříčtvrteční váhu.

Měsíční léčba konopím by podle předkladatelů měla stát nejvýše 1500 korun, podle kritiků ale skutečná cena bude mnohonásobně vyšší. Bém podotkl, že dovážené konopí bude dražší, cena se podle něj sníží po produkci od domácích licencovaných pěstitelů.

zdroj: čtk, 16.1.2013

Zveřejněno v rubrice Aktuality
Zpět