Ruští vědci testují léky proti Alzheimerově a Parkinsonově chorobám

Ruští vědci zkouší novou látku, která chrání nervy před zničením. V perspektivě se může stát lékem proti nejrozšířenějším onemocněním nervové soustavy – Parkinsonově a Alzeimerově chorobám, mozkové mrtvici a dokonce depresi. V současné době je vynález ve stádiu předklinických zkoušek. Odborníci věří, že už v nejbližších letech se stane lékem.

Léčení nemocí centrální nervové soustavy je věc složitá a dost drahá – kúra Parkinsonovy a Alzheimerovy nemoci stojí asi 1 milion dolarů. V posledních 25 letech zkoumají vědci celého světa způsoby zjednodušit a zdokonalit tento proces.

Jednou z hlavních těžkostí je neprozkoumanost chemických procesu v hlavním mozku, říká kandidátka lékařských věd Larisa Čigalejčik:
Mozek má ochranné vlastnosti. Nepouští léky. To znamená, že lék je třeba tam dopravit přímo, aby nezůstal v játrech a nebyl zničen v ledvinách. To je hlavní problém. V současné době se rozpracovávají nové varianty dodání těchto léků, a v pokusech se zvířaty byly tyto problémy vyřešeny.

Ruští vědci jsou k úspěchu nejblíže, řekla vedoucí chemického oddělení Vědeckovýzkumného ústavu pojmenovaného po V. V. Zakusovovi Ruské akademie lékařských věd Taťjana Gudaševa:

Prozkoumali jsme několik modelů Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby a několik modelů inzultu, a všude jsme měli kladné výsledky. Už jsme dostali ruský patent. V současné době probíhá patentování v jiných zemích. Požádali jsme o americký patent, evropský patent, a přihlásili jsme se také v Indii a Číně.

Podle slov ředitele Vědeckovýzkumného ústavu farmakologie Ruské akademie lékařských věd Sergeje Seredinina je látka ve stádiu předklinických výzkumů. To znamená, že se může stát lékem už v nejbližších letech.

Ruští vědci poprosili, aby nebyl význam jejich práce zveličován, dokud nebudou ukončeny všechny předklinické a klinické výzkumy a zkoušky. Teprve po nich se může stát nová látka lékem. Nadějné ale je, že farmaceuti z různých zemí světa už nejednou prohlásili, že léky proti Parkinsonově a Alzheimerově chorobám mohou být vytvořeny už v dohledné budoucnosti.

zdroj: Hlas Ruska, M. Bogatová, 29.122013

Zveřejněno v rubrice Aktuality
Zpět