Leksellův gamma nůž se před 20 lety pořídil díky národní sbírce

Základní údaje o Leksellově gamma noži, který se začal v pražské Nemocnici Na Homolce používat 26. října 1992:

– Moderní lékařské zařízení, které se používá k ozařování chorobných ložisek v mozku, se do tehdejšího Československa dostalo díky sbírce, uspořádané Nadací Charty 77. Lidé po celé federaci tehdy dali potřebných 90 milionů korun dohromady během roku a čtvrt. Impulzem se stal případ dvanáctiletého Michala Budinského ze Slovenska, kterému operace na Leksellově gama noži ve Švédsku, provedená v srpnu 1990, nejspíše zachránila život.

– Nadace Charty 77 pomohla získat již čtvrt milionu korun na zákrok, který pomohl malému Slovákovi, poté se ale objevili další potřební. Šéf nadace František Janouch dospěl k názoru, že bude lepší pořídit přímo vyspělé lékařské zařízení a – i s podporou prezidenta Václava Havla – spustil v květnu 1991 sbírku na konto Míša, nazvané podle Michala Budinského.

– Přes 20 tun těžký přístroj, který kromě cévních malformací (což byl případ malého Michala) používá i k odstraňování nádorů, léčbě epilepsie, Parkinsonovy nemoci nebo příznaků zeleného zákalu, instalovali na podzim 1992 v pražské Nemocnici Na Homolce. Byl to teprve osmý přístroj svého druhu v Evropě a 37. na světě, v postkomunistických zemí úplně první. Premiérová operace se uskutečnila 26. října 1992.

– Leksellův gamma nůž získala v květnu 1993 od Nadace Charty 77 do svého vlastnictví Nadace Míša a Nemocnici Na Homolce jej bezplatně poskytovala. Právě smlouva mezi nadací a nemocnicí o rok později trochu zkomplikovala chystanou privatizaci tohoto prestižního zdravotnického zařízení. Z prodeje nemocnice, kde se léčily špičky komunistického režimu, nakonec sešlo.

– Nemocnice Na Homolce gamma nůž používá dodnes, nejedná se už ale o ten původní. Již v roce 2002 bylo zařízení výrazně modernizováno a dostalo nové hardwarové i softwarové vybavení, před dvěma lety nemocnice zakoupila za 130 milionů ze státního rozpočtu Leksellův gamma nůž zcela nový. Na původním zařízení lékaři za více než 17 let provedli přes 10.500 zákroků. V posledních letech je to ročně kolem 800 operací.

– „Otcem“ zařízení, které k likvidaci nádorů v mozku používá přesně zacílených paprsků z kobaltových zářičů, byl švédský neurochirurg Lars Leksell (1907-1986), který začal na projektu nekrvavé operace pracovat již v roce 1951. Bádání trvalo 16 let a první gama nůž byl uveden do provozu v roce 1968 ve Švédsku. Velkého rozšíření se ale zprvu zpochybňovaná metoda dočkala až v druhé polovině 80. let, když gamma nože prorazily ve Spojených státech. Dnes jich je ve světě přes 250.

– Michal Budinský, jehož příběh stál u počátků celonárodní sbírky, dnes žije na Slovensku. Gama nůž mu před lety sice velmi pomohl, jeho mozek se ale nikdy úplně neuzdravil a pro lékaře představuje i dnes komplikovaný případ. Zdravotní stav mladého muže je ale – díky před lety provedenému zákroku na Leksellově gamma noži – dlouhodobě stabilizovaný.

zdroj: ČTK, 24.10.2012

Zveřejněno v rubrice Aktuality
Zpět